4 Ağustos 2013 Pazar

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Nasıl saçımıza, başımıza, cildimize özen gösterip bakımlarımızı yapıyorsak, ayaklarımıza da aynı özeni göstermemiz gerekiyor. Çünkü bütün gün ayaklarımızın üzerinde duruyoruz.

Hele ki yaz aylarında, ayaklarımız gün yüzüne çıkıyorlar. Sandalet giydiğimiz zaman bakımlı, sağlıklı ayaklarımızın olması çok önemli. Bir de tabi dost başa düşman ayağa :)

Düzenli pedikür yaptırmak kişisel bir tercih olabilir fakat herkesin evde kendisinin yapacağı bir bakım stratejisi olmalı. 

Evde ayak bakımımızı nasıl yapacağız?

- Rahat ayakkabı tercih edin. Ucuz diye aldığınız rahatsız ayaklarınızın bedelini sonra çok ağır ödersiniz.

- Her gün ılık suyla ayaklarımızı temizlemek gerekiyor. Bu zaten günlük temizliğimizin en önemli adımı. Ayaklarımızı yıkadıktan sonra iyice kurulamaya özen gösterin. Zira nemli kalan parmak aralarında mantar oluşumu olabilir

- Yorgun ayaklara tazyikli soğuk su uygulayın. Rahatladığını ve dinlendiğinizi hissedeceksiniz.

- Topuklarınızı ponza taşıyla her banyo yapışınızda sürtünüz. Yalnız bu konuda hekimlerin şöyle bir uyarısı var:"Topuk çatlakları çok derinse ponza taşı kullanmak sakıncalıdır. Enfeksiyona sebep olabilir." Bu sebeple derin çatlakları olanların hekime görünmeleri gerekir. 

- Duş sonrası ayaklar için üretilmiş olan nemlendiricinizden sürünüz.

- Çok daha yumuşak ayaklara sahip olmak istiyorsanız, akşam yatmadan önce ayağınıza bolca krem sürüp, yün çorap giyin. Sabaha yumuşak ayaklarınız olacak. Yazın uygulaması zor ama kışın deneyebilirsiniz.

- Yazın sahilde çıplak ayakla yürüyün. Kumlar ayaklarınıza peeling yapacaktır fakat deniz, kum ve güneş ayakları çok kurutur. O yüzden özellikle yazın ayaklarımızı nemlendirmeyi ihmal etmeyelim.

- Tırnaklarımızı doğru kesmekte çok önemli bir adım. Yanlış kesilen tırnakta batık meydana gelebilir. Bilindiği üzere ayak tırnakları düz kesilmelidir ve fazla uzun tutulmamalıdır. 

Gördüğünüz gibi ufak tefek uygulamalarla sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz. Ayak bakımınızı ihmal etmeyiniz ve sağlıcakla kalınız :)

2 yorum:

Bu konu hakkında bir yorumun olduğuna eminim. Paylaş benimle :)